18 трав. 2018 р.

Тихо і без зайвого розголосу Фірташ таки добуватиме титан в Коростенському районі

Відсутність води, величезні кратери та мертві озера замість густих лісів. Саме такий результат очікує місцевих жителів Коростенського району після розробки кар’єру з видобутку титанових руд.
Наразі на території Маленівської та Стремигородської сільських рад простягається ліс. Проте вже найближчим часом, на понад 100 гектарах цієї території підприємство "Валки-Ільменіт" планує створити велетенський кар’єр та збагачувальну фабрику.
При чому, що лише минулого року Генпрокурор Юрій Луценко під час робочого візиту у Житомир розкритикував роботу обласної прокуратури та обурився щодо того, як ТОВ «Валки-Ільменіт» до цього часу спокійно працює на Житомирщині.
«Хто не в курсі – пояснюю: це, кар’єр, який єдиний постачає сировину в окупований Крим для підприємства «Кримський титан». А ви знаєте, що дозвіл на видобуток цієї руди на вашому підприємстві зупинено? Державна геологічна служба зупинила дозвіл на видобуток ільменіту цьому товариству з обмеженою відповідальністю. Скажіть мені, чому він до цих пір функціонує? Ви так переживаєте за доходи Фірташа і окупованого Криму?», - запитував у прокурора Житомирської області Юрій Луценко.
Проте не зважаючи на пильну увагу прокуратури, кримінальні провадження відкриті стосовно діяльності ТОВ «Валки-Ільменіт» та численні суди, на сесію все ж таки в черговий раз виносять скандальне питання, а проект рішення розробляє депутат обласної ради Олександр Яковчук, який одночасно займає керівну посаду у ТОВ «Валки-Ільменіт».
Мова йде про передачу 105 гектарів землі лісогосподарського призначення від ДП «Коростенський лісгосп АПК» для підприємства Дмитра Фірташа.
Але чи може депутат, який має безпосереднє відношення до згаданої фірми, лобіювати її інтереси в облраді? Про це журналісти поцікавилися у юриста, який вбачає у таких діях конфлікт інтересів.
«Якщо дійсно депутат, який має представницький мандат подає проект рішення щодо надання певних переваг фірмі, в якій він займає представницькі функції, в управлінні фірмою, то звичайно, дана ситуація має ознаки реального конфлікту інтересів. І дане питання вочевидь має бути належним чином розглянуто відповідними правоохоронними органами», - пояснює юрист Сергій Касянчук.
Проте від подібних порушень закону депутат-радикал відхрещується. Мовляв має повне право подавати проекти рішень відповідно до регламенту обласної ради. Натомість обіцяє для місцевого населення мало не золоті гори: тисячі робочих місць та інші матеріальні блага.
«Це дуже об’ємний проект, який передбачає створення потужного підприємства, що удвічі буде перевищувати потужності трьох підприємств в Іршанську. Відповідно воно передбачає створення нових робочих місць з подальшим працевлаштуванням до 3000 осіб. Там буде кар’єр і збагачувальна фабрика. А переробка в інших регіонах відбуватиметься. Це перш за все експортний потенціал» - розповів Олександр Яковчук.
Депутат запевняє й про наявність усіх необхідних документів та погодження сільських рад. Проте про громадські слухання не згадує. Мовляв є люди, які підбурюють населення та намагаються перешкодити діяльності підприємства.
«У мене є всі нотаріально завірені згоди тих людей, які були оформлені в 2012 році. У мене є протокол зборів села діброва 2016 року, які я збираюсь презентувати при докладі. Тобто в мене є підтверджуючі документи, є добра воля. В мене є це. Просто те, що говорять, пишуть і розказують, що трасу будуть перекривати, там трошки інші інтереси», - Яковчук.
Натомість активісти б’ють на сполох, та закликають громадськість не дозволити розробку кар’єру, що на їх думку призведе до екологічного лиха. Мало того, вони переконані, що титанова руда буде постачатися до окупованого Криму на завод одіозного мільйонера.
«Окрім забруднення екологічного середовища громада нічого не отримає. Питання по виділенню цих гектарів землі проходить без громадських слухань. Коштів в громаді не залишається. Це все проходить по тіньовій схемі і більше того, це величезні кошти, які будуть вимиті з нашої держави. Оці компанії, які загострені на те, щоб провести це питання, отримати свій прибуток і реалізувати злочинні наміри, це злочинні наміри: знищити екологію, отримати прибуток не залишивши за цим нічого, вони пов’язані з політичними партіями », - переконує активіст Олександр Громов.
Разом з тим мешканці кількох сіл Коростенського району, знаходяться в постійному очікуванні, адже не знають, чи залишаться у власних домівках. Оскільки села знаходяться неподалік Стремигородського родовища власники підприємства планують їх просто відселити. Звісно ж обіцяють компенсувати вартість житла згідно законодавства.
А зважаючи, що родовище є унікальним та навіть найбільшим в Європі, інтерес Фірташа до його освоєння – цілком зрозумілий.
Тож щоб розібратися у причинах такого зацікавлення журналісти звернулися до фахівців.
 «Тут питання не дуже просте. І звісно без всебічного вивчення, без врегулювання всіх думок вирішувати його просто розчерком пера неможливо. Перші розробники проекту говорили, що треба зробити кар’єр глибиною метрів 500. Але ж постає тоді питання води. Постає питання того, що дуже велика площа буде під всіма відходами. Вважається, що ширина цього родовища буде пару кілометрів. Але враховуючи кількість всього видобутого вона буде розширюватися. Взагалі, я вважаю що проекти для таких родовищ якась посередня конторка зробити не може. Це має бути справжній науковий колектив, який ніяк не залежить від цієї компанії», - розповіла доктор геологічних наук Олена Ремезова.
Проте чи вдасться фірмі одіозного мільярдера протягнути питання на сесії обласної ради покаже лише час. Адже перед сесією цей проект рішення мають затвердити депутатські комісії, та у разі порушень – можуть зняти питання з розгляду.
«Якщо звернувся депутат із пропозицією розглянути дане питання, це не означає, що воно буде вирішено так чи не так. Тому говорити зараз, що буде виділено, це не означає. Маса звернень, маса різних пропозицій депутати вносять, а вони потім не приймаються, або знімаються з розгляду», - каже голова обласної ради Володимир Ширма.
А до того, журналісти «ЖИТОМИР.Life» слідкуватимуть за подіями навколо виділення землі під розробку чергового титанового кар’єру Фірташа та повідомлятимуть усі подробиці.
джерело: drevpravda.com
Попередня новина
Наступна новина