Коростенська виправна колонія заснована навесні 1947 року з метою будівництва Коростенського деревообробного комбінату. Тоді установа, щоправда, називалася інакше - Окремий табірний пункт №71.
Станом на листопад 1947 року в колонії вже перебувало майже 800 осіб. Усі вони працювали – хто на будівництві комбінату, хто на будівництві житлового містечка для робітників.
71 рік потому у колонії перебуває 776 засуджених. Оскільки за сучасними українськими законами працюють засуджені тільки у випадку, якщо самі виявляють таке бажання, наразі із 776 в’язнів до роботи на виробництві у КВК залучені 208 осіб. Засуджені, які працюють на виробництві, отримують мінімальну зарплатню.
По-перше, працюють тут із деревом – виготовляють палетні дошки та піддони, займаються заготівлею дров.

По-друге, незважаючи на застаріле обладнання, у колонії займаються металообробкою. Виготовляють тут, наприклад, автомобільні причепи. А також ліжка для військових на замовлення Міністерства оборони.
Засуджені, які працювати офіційно не хочуть, все одно залучаються до прибирання у колонії, займаються благоустроєм території тощо.
На харчування одного в’язня на місяць від держави колонія отримує 420 гривень на місяць – тобто, 14 гривень на день. Оскільки прогодувати людей за такі гроші доволі важко, на прилеглих територіях тут займаються сільським господарством. Саджають, зокрема, картоплю та моркву. Також на території колонії розводять свиней. А ще, щоб зекономити, самі печуть хліб.
Згідно з меню тутешньої їдальні, наприклад, у четвер, на сніданок засуджені отримують ячмінну кашу з соусом, 50 грамів курячого м’яса, хліб та чай з цукром. На обід передбачається салат з капусти, перловий суп, перлова каша з соусом, ще 50 грамів курячого м’яса та хліб. Вечеря – це картопляне пюре з соусом, риба (130 грамів), хліб і чай.
У колонії розповідають, що більшість тих, хто відбуває тут своє покарання, здійснили крадіжки. Чималий відсоток таких інцидентів, зауважують, має зв’язок з обігом наркотичних речовин: "вживали і це спонукало до злочину".
Понад 30% засуджених повертаються сюди знову і знову. Місцевий "рекордсмен" відбув вже 12 термінів покарання, 11 з них – саме у КВК№71.
Хтось прагне вчергове потрапити у місця позбавлення волі просто тому, що "втомлюється від звичайного життя", зазначають тут. Але частіше це стає наслідком українських реалій, які полягають у тому, що раніше засудженій людині дуже важко знайти роботу. "Якщо обиратимуть між засудженим і людиною без судимостей – завжди візьмуть незасудженого", - кажуть співробітники КВК.
У медпункті КВК зауважують, що найпоширеніші захворювання серед засуджених – гепатити та ВІЛ.


Цікаво, що у колонії є можливість навчатися – на електрогазозварювальника, стропальника або електромонтера. Тут працює невеличка філія Житомирського навчального центру.




