16 квіт. 2018 р.

Ранні овочі – користь чи небезпека для здоров’я.

Весна. На полицях магазинів та на ринках з’являється все більше апетитних овочів. Ми вже скучили за цими свіжими продуктами, плюс, вітаміни, яких дуже бракує нашому організму. Редиска, огірки, зелена цибуля – усі ці перші весняні овочі вже з’явилися на  прилавках. Встояти перед такою спокусою після безвітамінної зими дуже важко.
І все було б добре, якби не одне але – нітрати, які є майже у всіх овочах. До того ж, ранні, особливо тепличні, овочі містять набагато більше цих речовин, ніж пізні. Тому потрібно бути обережними, щоб не перестаратися з дозою. Всі вони привабливі й дуже апетитні на вигляд. Та саме тут і криється небезпека – ранні овочі та фрукти можуть мати підвищений вміст нітратів, що можуть призвести до серйозних отруєнь. Відбутися це може унаслідок перенасичення організму пестицидами та нітратами, що містяться в певних кількостях в овочах, вирощених «у прискореному режимі».
Тепличні та ґрунтові овочі не тільки відрізняються за своїми смаковими якостями, але і за хімічним складом. Недобросовісні виробники свідомо перевищують допустимі дози добрив, в результаті отримують апетитні на вигляд, але не завжди смачні і ще частіше некорисні плоди. Нітрати, солі азотної кислоти, в організмі людини, а часом і просто в холодильнику, схильні перетворюватися в нітрити, солі азотистої кислоти, а саме останні неймовірно шкідливі. Чим вище концентрація цих речовин, тим не безпечнішим стає  продукт для нашого здоров’я.
Невелику кількість нітратів і ще меншу кількість нітритів наш організм зможе протягом короткого часу вивести, але коли він ними перенасичується, це призводить до важких форм отруєнь.
При споживанні ранніх овочів важливо дотримуватися нехитрих і зовсім нескладних правил. Перше з яких - якомога далі відтягнути прийом ранніх овочів, наближаючи їх до сезону природного дозрівання. Таке «утримання» істотно знизить вплив на організм шкідливих речовин, що потрапляють з ранніми овочами. Необхідно знати, що природні строки зростання цих овочів у ґрунті - це ті овочі, які сприймає людський організм. 
Не всі овочі однаково накопичують нітрати, в одних їх більше, а інші менш небезпечні. Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук листова капуста, салат, редис, зелена цибуля, кріп, шпинат. На другому місці цвітна капуста, огірки, брокколі, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста, редька. Найменш небезпечні бобові (горох, квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори і ріпчаста цибуля.
При вибиранні ранніх овочів слід пам’ятати:
Надійніше купувати ранні овочі в магазинах. Там продукцію приймають від виробників, що мають необхідні документи щодо вмісту нітратів в овочах.
Слід знати, що чим більший плід, тим більше в ньому стимулюючих речовин.
Вся зелень (кріп, шпинат, петрушка) і огірки повинні бути темно-зеленого кольору. Обріз коренів зелені повинен бути свіжим, а огірки твердими і мати тонку шкірку.
Вибирайте легку і не дуже тверду молоду капусту з яскраво-зеленими блискучими листями і вологим, свіжим обрізом.
При виборі болгарського перцю рекомендується звертати увагу на чашечку (вона повинна бути зеленою) і мати свіжий обріз.
Як  зменшити шкідливий вміст нітратів:
Ранні овочі та фрукти наполегливо рекомендується піддавати певній обробці перед споживанням. У ході нехитрих процедур можна позбутися 10-50% шкідливих речовин, а враховуючи, що на спеціалізовані прилавки потрапляють плоди, вміст нітратів у яких не перевищує допустимий поріг, позбавлення вже від такої частини шкідливих речовин цілком достатньо для відчутної користі здоров’ю.
Елементарно, перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду.
Очищуйте шкірку овочів – в цей час року вона скоріш джерело нітратів, ніж вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук.
Нітрати в більшій кількості зосереджуються біля основи плодів, в стеблах і черешках – вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусти, шпинату, листового салату, відрізуйте основу у овочів приблизно на один сантиметр.
Перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки – за жовтуватими зрізами.
Вимочуйте плоди у воді – в кип’яченій, можна з додаванням морської солі або лимонного соку, декількох заходів по 15-30 хвилин буде достатньо.    
Приготовані зі свіжих овочів салати споживайте відразу, перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні нітрити може відбуватися і в процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.
Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.
                                                                                       Ольга Ткач
Попередня новина
Наступна новина