Мін'юст дав добро підготовленим НКРЗІ правилам постановки на абонентський облік.
28 листопада 2017 р. НКРЗІ затвердила Порядок реєстрації абонентів, які отримують телекомунікаційні послуги без укладення договору в письмовій формі. Суть документа можна звести до того, що скоро в Україні вже не буде анонімних телефонних номерів мобільного зв'язку, для чого регулятор передбачив кілька шляхів реєстрації, в тому числі за допомогою електронного цифрового підпису та BankID.
Так, порядок передбачає:
- можливість подання заяви про реєстрацію за вибором абонента, як в електронній, так і паперовій формі;
- процедури ідентифікації з використанням електронного цифрового підпису та інших засобів ідентифікації особи, у тому числі системи електронної дистанційної ідентифікації BankID;
- вичерпний перелік документів, які треба подати для повноцінної ідентифікації фізичної (юридичної) особи;
- процедури підтвердження користування ідентифікаційною телекомунікаційною карткою, а також підтвердження отримання телекомунікаційних послуг без використання такої картки.
23 лютого НКРЗІ нагадала про ці нововведення, які вже схвалив Мін'юст. Порядок набуде чинності через 9 місяців з дня його офіційного опублікування. Тобто загальна постановка на абонентський облік буде запущена орієнтовно з кінця поточного року.
Голова Національної комісії регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) Олександр Животовський зазначає:
Однією з особливостей нашого ринку мобільного зв'язку є велика — майже 90% - доля анонімних користувачів. Ми в НКРЗІ завжди казали, що це погано, тому що анонімний користувач має обмежені права і не може користуватися всіма послугами, які пропонують оператори. Тим більше, що фактична ідентифікація абонентів набагато більша — адже дуже багато з нас вказують свій телефон при оформленні банківських документів, у тому числі для нарахування зарплати чи пенсії на картку, отриманні адмінпослуг від держави, тощо.
Яким чином на це впливати? Щоб зробити будь-що, завжди є два підходи — пряник чи кнут.
Кнутом є зобов'язання операторам зареєструвати всіх своїх абонентів. В кожного з нас може бути різне ставлення до цього, з точки зору власного бачення свободи і безпеки у суспільстві. Це вимагає зміни до закону, і остаточне рішення за народними депутатами.
Необхідність у новій процедурі реєстрації, яку регулятор постарався максимально спростити, пояснюється низкою недоліків, пов'язаних з наявністю в країні великої кількості «безіменних» номерів. Крім того, що за допомогою знеособлених мобільних номерів реалізується безліч шахрайських схем, в НКРЗІ звертають увагу на те, що без реєстрації абонент не зможе отримувати повноцінне обслуговування. Зокрема, повернення невикористаної частини коштів з особового рахунку абонента у разі відмови від передплачених телекомунікаційних послуг та в подальшому отримання послуги перенесення абонентського номера, користування персональним номером є можливим виключно за умови реєстрації абонента у оператора.