24 бер. 2018 р.

100 років тому в Коростені затвердили проекти Малого й Великого герба України

22 березня 1918 року в місті Коростень на Житомирщині Центральна Рада Української Народної Республіки затвердила підготовлені художником Василем Кричевським проекти Малого й Великого герба. Прийняли ескізи печаток та офіційних документів новоутвореної держави. Герб мав вигляд золотого тризуба, оточеного вінком з оливкового листя - знак миролюбної політики.
Звідки походить тризуб
"Символіка тризуба дуже потужна, адже сягає глибини віків і використовувалась в дохристиянський період. Широко використовувався як фамільний герб княжого роду Рюриковичів", - розповіла Ірина Власенко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.
Рюриковичі використовували тризуб як герб на печатках.
"Тризуб використовували Володимир Великий і Ярослав Мудрий. Князі на каблучках мали цей символ, відтиском якого підписували державні документи. Збереглися артефакти із зображенням тризуба доби Київської Русі – на цеглі, кераміці та монетах князів. Маємо в експозиції музею дно глечика, де чітко зображено тризуб. Також карбували монети, де зазначали, що це гроші князя в золоті чи сріблі", - пояснює Ірина Олексіївна.
Кожна гілка Рюриковичів мала свій знак. Нащадки дещо видозмінювали знак предка, додавали в нього щось або віднімали.
"Князь Святослав використовував двозуб, а от Володимир Великий додав ще один елемент і почав використовувати цей символ в державних справах", - каже Олександр Кучерук, завідувач музею Української революції 1917–1921 років.
Значення знаку
Припускають, що тризуб - це магічний знак роду і оберіг. Відомо до 40 тлумачень знаку - тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, меч, триєдина жертва в ім'я перемоги життя над смертю, буква алфавіту.
"Триста років герб був елементом влади в київських князів. Московські ж одразу взяли символ монголів у вигляді двоголового птаха. Потім козацтво відновлює тризуб і використовувало в клейнодах. В часи УНР тризуб стає символом країни, але тривало це недовго", - розповів Іван Лобай, краєзнавець із Бердичева на Житомирщині.
Є гіпотеза, що тризуб - це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря. Також що це уособлення божої Трійці - Бога-отця, Бога-сина і Духа Святого.
Після Київської Русі українські землі були зосереджені в основному у складі Великого Князівства Литовського та Королівства польського. Кожен регіон мав свій символ.
Королівство Руське - Галичина - на синьому полі золотий коронований лев, що дереться на скелю. Київське князівство - срібний янгол, що тримає в правій руці опущений меч, а в лівій - піхви, в червоному щиті. Волинське князівство за герб послуговувалось зображенням срібного хреста на червоному щиті.
По інших землях використовували зображення вершника на червоному щиті, сонця, грифона, лева і ангела.
Після встановлення влади Російської імперії по більшості територій запроводжений двоголовий орел.

Влітку 1917 року голова Центральної Ради Михайло Грушевський оголосив конкурс на кращі ескізи українських паперових грошей. Участь взяли відомі художники. Грушевський поставив умову – на купюрах має бути розроблено герб України. Художники запропонували тризуб із хрестом, зображення козака з мушкетом і навіть свастику.
Під час вибору державного герба УНР тривала дискусія. Попервах Грушевський пропонував, щоб в основі герба має бути плуг - бо пращури українців із трипільської культури винайшли це знаряддя праці. Але потім колективно вибрали тризуб, бо саме Володимир зібрав усі українські землі в одну країну. Таким чином хотіли показати, що УНР - правонаступник Київської Русі.
6 січня 1918 року тризуб із хрестом над середнім "зубом" у 8-кутній рамці з'явився на перших грошах, випущених Українською Народною Республікою. Автором банкноти у 100 карбованців був художник-графік Георгій Нарбут. Він вибрав тризуб, бо бачив такий знак на злотниках та срібниках часів князя Володимира.
Сучасний вид гербу України надав художник Василь Кричевський, який в той час був найбільшим знавцем народного орнаменту. Замовлення отримав від Михайла Грушевського. За тиждень виконав завдання - намалював малий і великий герб, знаки дипломатичного етикету і печатку УНР.
Державні утворення і організації, які використовували тризуб
22 січня 1919 року тризуб включили до крайового герба Західної області Української Народної Республіки з центром у Львові.
Тризуб був гербом під час гетьманату Павла Скоропадського у 1918 році та правління Директорії УНР 1919-1920-х.
На емблемі Організації українських націоналістів утвореної в 1929-му був тризуб із мечем на місці середнього зуба. Після проголошенням Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941-го похідним групам ОУН видали інструкції із зобов'язанням вивішувати тризуби на всіх "видних місцях".
Тризуб в СРСР
Використання тризубу в СРСР заборонялося, винуватців жорстко карали. У 1960–1980 роках КГБ неодноразово займалося справами про використання націоналістичної символіки. За них відправляли на заслання чи розстрілювали.
1 травня 1966 року разом із товаришем Віктор Кукса вивісив український прапор із чорним тризубом УНР, який зробили із жіночих шарфів. Почепили на будівлі сучасного Київського економічного університету, щоб парад трудящих бачив стяг. Їх вирахували слідчі КГБ і дали по кілька років заслання в Мордовії.
30 грудня 1967-го синьо-жовтий прапор із тризубом почепили на будівлі Кіровського райвиконкому в Дніпропетровську - тепер Дніпро.
Близько третьої години ночі 21 січня 1978 року вчинив акт самоспалення Олекса Гірник, який протестував проти русифікації України. За державну зраду відсидів три роки в польській тюрьмі, потім відбув 13 років таборів на Уралі, вважав себе спадкоємцем боротьби за славу Володимирового тризуба.
23 квітня 1970 року – тризуб намалювали в телефонній кабінці в Чернівецькому університеті.
7 січня 1984 року – прапор із тризубом з'явився над поштовим відділенням села Демидового на Львівщині.
Всі випадки вивчав КГБ і за кожний було притягнуто до відповідальності. Винні чи не винні люди під тортурами підписували всі документи і відбували терміни.
Коли тризуб став гербом України
У 1991 році тризуб вирішили зробити державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки. Затверджений 9 лютого 1992-го Постановою Верховної Ради України.
Для участі в конкурсі надійшло понад 200 робіт. З них 192 мали зображення тризуба. Вони всі тепер зберігаються в Центральному державному архіві органів центральної влади та управління. 4 жовтня 1991 року експертна група підбила підсумки конкурсу. Переміг проект історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького.
Конституція України 28 червня 1996 року закріпила цей символ нашої держави, як малий герб.

Великий державний герб України досі не затверджений.
Джерело: gazeta.ua
Попередня новина
Наступна новина