18 трав. 2017 р.

На території Поліського краю, після тривалого похолодання, знову встановилася суха погода

           На території  Поліського краю, після тривалого похолодання,  знову встановилася суха погода. Відтак, у лісах побільшало сухої трави і листя.
                - І хоча головне  завдання нашого  лісгоспу, як й інших господарств галузі,  - вирощування  високопродуктивних, корінних за породним складом насаджень із оптимальними використанням потенціалу лісових умов, які покликані забезпечувати, насамперед, захисні, рекреаційно-оздоровчі та природоохоронні функції та догляд і охорона лісів, - сказав, при зустрічі, директор ДП «Овруцький спецлісгосп» Олександр  Шевчук (на знімку), - але ми повинні нині й щогодини бути готовими приступити до боротьби з вогнем у лісових масивах свого підприємства. Тим паче, що   суха погода сприяє не тільки виникнення лісових пожеж від найменшої іскринки сірника чи недопалка, а й швидкому поширенню вогню. Адже вже давно доведено, що до 90% усіх лісових пожеж трапляється саме через необережне поводження людей із вогнем у суху погоду на природі.
                Отож, нині всі зусилля дирекції нашого підприємства і працівників лісової охорони спрямовані на те, аби запобігти цьому лихові.
                 До речі, підготовка до  пожежонебезпечного періоду в лісгоспі почалася в березні, з  догляду за мінералізованими смугами, яких влаштовано по лісовим угіддям  –  127 км. До того ж у кожному лісництві є пункти збереження пожежного інвентаря, де в достатній кількості є ранцевих вогнегасників, лопат, відер та іншого інвентаря, який може згодитися в боротьбі з вогнем у лісових масивах. Всі працівники тут пройшли спеціальні навчання та готові до роботи в літній пожежонебезпечний період.
                   Для інформаційного забезпечення населення ДП « Овруцький спецлісгосп» закуплено і розміщено  37  плакатів і стендів на протипожежну тематику. Крім цього проводиться впорядкування туристичних маршрутів і влаштування в їхніх межах місць для розведення вогнищ, які допоможуть зменшити кількість лісових пожеж.
                 Працівниками лісової охорони і спеціалістами лісгоспу з населенням також регулярно проводяться співбесіди про правила поведінки населення в лісі в пожежонебезпечний період. Робиться усе задля того, аби якнайшвидше відслідковувати осередки загорання в лісових массивах
                Ось і сьогодні хочу нагадати читачам газети, що громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території України, зобов'язані:
                – виконувати правила пожежної безпеки в лісі, виховувати у дітей обережність у поводженні з вогнем;
                – повідомляти лісогосподарське підприємство, територіальний підрозділ ДСНС, місцеві органи влади про виникнення лісової пожежі.
                Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
                – розведення багаття у лісі та лісопосадках, крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях;
                – заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
                – палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки;
                – залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;
                – заправляти у лісі, лісопосадках паливні баки під час роботи двигуна;
                – випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу.
                Якщо люди виявляють загорання у лісі, перш за все, потрібно телефонувати на номер 101. Також  громадяни можуть повідомляти про випадки загорання у лісових масивах на телефон спецлісгоспу 4-25-16.   Звертаємо  увагу, що порушення вищезазначених правил тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а саме за: 
                -   порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 85 грн до 255 грн і на посадових осіб - від 255 грн до 850 гривень.
                -   знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 255 грн до 850 грн і на посадових осіб – від 595 грн до 1 020 гривень.
                -   самовільне спалювання рослинності або її залишків передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян – від 170 грн до 340 грн, на посадових осіб від 850 грн до 1190 гривень. Ті самі дії,  вчинені в межах територій та об’єктів природно – заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 680 грн, на посадових осіб від 1 190 грн до 1 700 гривень. 
                Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від  5100 грн до 8500 грн або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
                Варто додати, що при  настанні посушливої погоди і можливих лісових пожеж, усі працівники спецлісгоспу переходять в режим підвищеної готовності.
                Так, з метою оперативного виявлення будь-яких загорянь у лісі, постійно ведеться відеоспостере-ження, також закупили квадрокоптер   для  контролю за лісовими масивами у  віддалених  лісництвах.
                 Для боротьби ж беспосередньо з лісовими пожежами, у лісгоспі постійно діють дві пожежно-хімічні станції – в Овручі та Виступовичах,  а для гасіння  вогню маємо шість спеціальних автомашин.
                А ще ж за кожним лісництвом закріплено  спеціальний трактор  з плугом, аби, в разі виникнення лісової пожежі, можна швидко  оборати місце загорання і таким чином запобігти  поширенню вогню.
                На території спецлісгоспу також маємо достатньо облаштованих водойм для забору води пожежними автомашинами. До речі, для цього торік провели поглиблення водойми біля Виступовицького лісництва, таку ж роботу плануємо провести і в Журбенському лісництві.
                 - Лісові пожежі – це страшне лихо, - наголошує насамкінець Олександр Іванович. - Гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, вигорає лісова підстилка і верхній шар ґрунту. За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за багато десятиріч.  Тож період особливої пожежної небезпеки буде тривати до жовтня місяця включно.
                Про це ми всі не повинні забувати ніколи. І тільки спільними зусиллями ми зможемо зберегти    ліси від вогню, зелене багатство рідного Полісся
                Розповідь записав Іван ДУБНИЦЬКИЙ
                               Фото автора
Попередня новина
Наступна новина