20 лют. 2017 р.

БРАТСЬКА МОГИЛА ВОЯКАМ УНР І СЬОГОДНІ НІКОМУ НЕ ПОТРІБНА в місті Коростень

СТАНОВЛЕННЯ УНР. Події 100 років тому. Чомусь Всі мовчать, а їх призвіща треба знати кожному українцю: Симон Петлюра, Всеволод Петрів, Олександр Загродський, Костянтин Прісовський. ЇХ ПРИЗВІЩА мусить знати кожен. Це Вони, воїни УНР, виборювали незалежність Держави Україна. БРАТСЬКА МОГИЛА ВОЯКАМ УНР І СЬОГОДНІ НІКОМУ НЕ ПОТРІБНА в місті Коростень. Ісоричні факти, Сергій Станіславович Коваленко: "19 лютого 1918 року на ріці Могилянці розпочався бій Окремого Запорозького загону (командир - Костянтин Прісовський) Армії УНР з московськими військами, які ударом від Новограда-Волинського намагалися здобути Коростень (тепер Житомирської області), зайнятий українськими військами. В Коростені була важлива залізнична вузлова станція і його втрата значно погіршила б стратегічну ситуацію для українських військ. Тож проти ворога з Коростеня було відправлено 1-й курінь (командир - Олександр Загродський) Окремого Запорозького загону, який обравши за базу залізничний полустанок Вигів (тепер Коростенського р-ну Житомирської обл.), зайняв оборону біля мосту через ріку Могилянку. Запеклий бій з ворогом тривав до 21 лютого. Особливої гостроти він набув саме цього дня. Наступ ворога підтримували 8 гармат, що гатили по козаках-запорожцях від полустанку Відень з-за ріки Могилянки. Проте бій закінчився блискучою перемогою українських військ внаслідок кінної атаки з тилу на ворога 3-го куреня (командир - Всеволод Петрів) Окремого Запорозького загону, присланого на підмогу 1-му куреню.
Світлина від Івана Камінського.
Світлина від Івана Камінського.
Дух Гетьмана Івана Виговського над родовим гніздом Виговських у сусідньому Вигові не міг не потішитися з української звитяги. Та й сам спосіб, у який було виграно бій, був подібним до способу, застосованого щодо московських військ у Конотопській битві. Кінна атака на ворога з тилу.
Вперше перебіг бою під Виговом на ріці Могилянці було відтворено в деталях в моїй книзі "Похід Запорожців на Донбас і Крим: рік 1918", яка, сподіваюся, незабаром побачить світ. Можливо хоча б після цього біля залізничного мосту на ріці Могилянці з'явиться пам'ятник козакам-запорожцям Олександра Загродського та Всеволода Петріва, які зі зброєю в руках захищали Україну від московської навали.
Героям слава!"

Попередня новина
Наступна новина