5 січ. 2017 р.

Що робити, коли не прийшло повідомлення про сплату податку на нерухомість?

З 1 січня 2013 року функції державної реєстрації прав на об’єкти нерухомого майна реалізовувались на місцях територіальними органами Міністерства юстиції України, а після 30 квітня 2016, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" повноваження Міністерства юстиції України із державної реєстрації речових прав на нерухоме майно перейшли до райдержадміністрацій та міськвиконкомів міст обласного значення. В м. Коростені такий відділ діє при виконавчому комітеті міської ради.
До 1 липня 2016 року кожен громадянин, що володіє майном, яке підлягає оподаткуванню, мав отримати податкове повідомлення із обрахуванням в ньому суми податку. Проте, багато громадян не отримали цього повідомлення так як сама податкова не володіє інформацією про нерухоме майно, яке є у власності громадян, а у податковому кодексі визначено, що цю інформацію вона отримує з Державного реєстру права власності об’єктів нерухомого майна. Цей Реєстр, як виявилось, не має повної інформації.
Електронний реєстр права власності почав працювати у 2013 році, і до цього часу повна інформація про власників в реєстрі відсутня (до 2013 року) .
Багато громадян стали заручниками такої ситуації, коли ні в 2015, а ні в 2016 році не отримали податкових повідомлень, але, в законодавстві передбачена норма, яка надає право платнику податків звернутись до податкового органу за місцем свого проживання для проведення звірки даних.
Для цього необхідно надати копію свого паспорта, копії правовстановлюючих документів на належні будинок та квартиру. Інспектор прорахує площі та суму податку.
Існує норма податкового кодекс про те, що податок може бути нарахований за період 1095 днів, фактично це три роки (п.102.1 Податкового Кодексу України). Тобто, якщо в 2017 році Реєстр речових прав на нерухоме майно почне працювати в нормальному режимі і отримає інформацію про всіх власників, тоді податкова, за місцем Вашого проживання, зможе побачити що Ви мали у власності майно за яке не сплачувався податок. Відповідно, нарахує податок за 1095 днів та штраф.
 На власне моє перевиконання , цей податок має бути нарахований без штрафу, адже повідомлення раніше не надходили. Але для цього Вам, більш всього, потрібно буде звернутись до суду і оскаржити податкове повідомлене рішення. Звичайно, що правова позиція тут повинна бути на боці людей, і суди повинні будуть скасовувати штрафні санкції за цей період. Але для цього потрібно буде пройти судову процедуру, сплатити судовий збір, витратити свій час та нерви.
Тому, як діяти, вибирати кожному окремо. Але, за три роки може вийти велика сума, краще сплачувати поступово.
Додатково: За законом платниками є власники квартир площа яких більша 60 кв. м, для будинку – 120 кв. м. Якщо у власності однієї людини є і квартира, і будинок – пільга становить 180 кв.м. Якщо квартира більше 60 кв.м. і приватизована, наприклад, на 2 чоловік ( тобто кожен є власником  більше ніж по 3о кв.м.) – податок не сплачується.
Світлана Любочко
Попередня новина
Наступна новина