17 жовт. 2016 р.

Засновнику ромської абетки, Михайлу Козимиренку, в Коростені відкрили пам’ятну дошку

  15 жовтня в Коростені  відбулося  всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову». Вже традиційно його учасники перед тим, як починати літературні змагання, вшановують пам‘ять  Великого Кобзаря, пам’ятник якому зведений в центрі міста,  а також віддають данину пам’яті письменникам, які відомі далеко за межами свого рідного краю - Коростенщини. Тож поклали квіти до пам’ятних  дошок Валерію Нечипоренку, Миколі Сингаївському, відвідали хату-музей Василя Юхимовича в с. Сингаї.
  Коростенці і учасники літературно-мистецького свята «Просто на Покрову» побували й на відкритті меморіальної дошки ромському поету Михайлу Козимиренку. Пам’ятну дошку йому встановили  на приміщенні Коростенської школи мистецтв, де він протягом багатьох років працював викладачем музики. Директор школи Володимир Демиденко розповів присутнім про легендарного Міху Козимиренка, про  його непросту долю,  багатий яскравий і самобутній творчий доробок. Народився Міха Козимиренко  в Чернігові 1938 року. Батько був циганом, мама – українка.  Після війни вони переїхали до Коростеня, подалі від пережитої трагедії - розстрілу фашистами населення ромської національності  у серпні 1942 року, де загинули і їхні близькі…

Любов до музики, поезії визначила подальший шлях Михайла Козимиренка. Працюючи в музичній школі, він водночас стає відомим у колі композиторів, поетів… Михайло Григорович успішно зарекомендував себе і як перекладач.  Завдяки Козимиренку вперше прозвучав циганською мовою Національний гімн нашої держави «Ще не вмерла Україна».  Особливим у творчості М. Козимиренка став 1996  рік: саме цього року видана його перша збірка перекладів ромською мовою творів Тараса Шевченка «Думи мої» («Думи міре»).  Він створив ромську абетку, яка з’явилася в 1996 році, а в 1998 – в співавторстві з Іліє Мазоре був підготовлений ще й ромський «Буквар».  «Циганське сонце»  («Романо кхам»),   «Я - ром», «Тепло душі», «Коли виростеш ти, сину…», - це збірки поезії Козимиренка, що вийшли після двотисячного року. 19 липня 2005 року Міхи Козимиренка не стало.
На відкритті пам’ятної дошки українському ромському поетові, перекладачу і композитору згадували його життєвий і творчий шлях, ділилися спогадами про яскраву й колоритну особистість митця. Серед тих, хто виступав на відкритті пам’ятної дошки Михайлу Козимиренку, були представники влади, ромської громади, його син. Того дня також представили до уваги громадськості куточок пам’яті Михайла Козимиренка, створений в класі, де він навчав підростаюче покоління музичному мистецтву.
Оксана КЛИМЧУК


Попередня новина
Наступна новина